Ви давно хочете, щоб у вашій громаді з’явився простір для відпочинку молоді чи організації дозвілля населенню, маєте інші соціально-важливі ідеї? Тоді Громадський бюджет – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток Набутівської ОТГ.

В умовах, коли в свідомості громадян виникає бажання активного залучення до розвитку громади світовий досвід приходить на допомогу.

Понад 1500 міст на всіх континентах вже більш як 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування (від  англ. слова «participate» – "брати участь") або, звичною для нас мовою, громадського бюджету чи бюджету участі.

Україна ж побачила перспективу лише в 2015 року, але активно переймає світовий досвід та намагається перейти на європейський спосіб бюджетування. Наша держава лише набуває практичні навички та знання щодо громадського бюджетування. Все змінилось два роки тому, коли Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ приїхала в Чернігів, Черкаси та Полтаву з проектом "Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності та встановлення належного партнерства з органами влади".

Саме в безпосередній активній участі свідомих громадян у житті власної громади і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.

За останній рік такий простий механізм впливу на владу здобув прихильність у багатьох містах України. Крім перших ініціаторів (Чернігів, Черкаси, Полтава), Бюджет участі  вже діє в більш ніж 20 містах, а в 13 - знаходиться в процесі впровадження. Для населення така можливість  впливу на прийняття органами місцевого самоврядування рішень – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських відносин з органами місцевої влади.

Мешканці, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади, які надає бюджет участі. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення сторонами, які ідеї слід реалізувати першочергово місцевій владі. Простими словами «громадський бюджет» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.

 

Етапи реалізації проекту

У бюджеті Набутівської об’єднаної територіальної громади щороку передбачатимуться гроші, тобто загальний обсяг Громадського бюджету на реалізацію громадських проектів в розмірі 160,00 тис. грн.. та оголошується щороку під час голосування за бюджет громади.

Ви даєте ідею та її технічне обґрунтування, а реалізовує її місцева влада за бюджетні кошти. Головне, щоб вашу ініціативу підтримала громада ОТГ шляхом голосування.
Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та  за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості.

 

Фото без описуВажливо те, що власне мешканці Набутівської ОТГ своїм голосуванням обиратимуть кращі проекти. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2020 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт.

 

Основні вимоги до проектної пропозиції:

  • одна заявка – один об’єкт;
  • вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 5 000,00 грн. до 20 000,00 грн. на 1 проект та повинна бути втілена протягом одного календарного року;
  • якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади Набутівської ОТГ;
  • реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх громадян, а не на конкретну особу та не має на меті отримання прибутку.

Перевага надаватиметься, на сам перед, тим проектам Громадського бюджету, які фінансуватимуться за рахунок коштів Набутівської ОТГ, що спрямовані на:

- благоустрій територій Набутівської ОТГ,
- організацію дозвілля,
- заходи з енергозбереження,
- покращення екологічної ситуації на території Набутівської ОТГ,
- інші суспільно-корисні соціальні проекти.

 

Як обиратимуться переможці?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому Набутівської сільської ради, а виключно фізичні особи, тобто мешканці Набутівської  ОТГ. Як вже повідомлялося, всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті Набутівської сілської ради. Віддати свій голос зможуть, заповнивши спеціальний бланк у Набутівській сільській раді чи в іншому місці на території громади (точні адреси будуть оприлюднені напередодні старту голосування). Важливо, що кожен член територіальної громади віком від 14 років може віддати один голос за один проект у кожному періоді, шляхом заповнення бланку для голосування. Максимальна кількість голосів, які можна віддати за проекти – вісім.

 

Поради від експертів

Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя в Набутівській ОТГ в рамках громадського бюджету необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів Набутівсьої ОТГ й не викликатиме супротиву в громаді.  Ідея повинна бути реалістичною, адже бюджет ОТГ завжди обмежений (вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 5 000,00 грн. до 20 000,00 грн. на 1 проект). 

Важливим є те, щоб ініціювати ідею може не лише одна людина, а й група відповідальних громадян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу. 
Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів Набутівської ОТГ, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні. 

Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо). 

Найголовніше у Громадському бюджеті – довіра до  місцевої влади, яка реалізовуватиме проектні пропозиції переможці, обраних  голосуванням. Адже у цьому процесі не мають важелів впливу ані чиновники, ані сільський голова. Безпосередню участь приймають лише мешканці Набутівської ОТГ.

 

Трохи історії

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

У Польщі громадський бюджет запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло лише у 2015 року. За підтримки Фундації ПАУСІ міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» (за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії). 

В Набутівській ОТГ «бюджет участі» запроваджується з 2020 року. Положення про бюджет участі в Набутівській ОТГ депутати підтримали на тридцять сьомій черговій сесії Набутівської сільської ради 22 листопада 2019 року. Крім того, у громаді 17 березня 2020 року відбудеться  навчальний семінар до участі яких можуть приєднатися всі охочі.