ПАМ’ЯТКА

Належні дії пасічників, сільських/міських рад щодо зменшення ризиків отруєння бджіл при застосуванні засобів захисту рослин

Пасічник зобов’язаний:

  1. З метою збереження бджіл знати та виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 №184/82.
  2. Зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням юридичної особи у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах. Під час реєстрації пасік проводиться їх обстеження районними (міськими) управліннями ветеринарної медицини. Районне (міське) управління ветеринарної медицини повинне в 30-денний термін видати заявнику ветеринарно-санітарний паспорт пасіки, що засвідчує факт її реєстрації. Порядковий номер у журналі, під яким зареєстрована пасіка, присвоюється ветеринарно-санітарному паспорту пасіки (відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 №184/82).
  3. Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування. В разі розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів - обов’язково отримати згоду таких власників (ст. 15 Розміщення пасік, ст. 16 Перевезення (кочівля) пасік Закону України «Про бджільництво»).

В разі розміщення пасіки в лісозахисних смугах біля полів з соняшником чи ріпаком, пасічнику необхідно з’ясувати в сільській (міській) раді інформацію про власника вказаної земельної ділянки (під лісозахисними смугами) та отримати відповідний дозвіл на розміщення пасіки у власника, оскільки лісозахисні смуги не безумовно відносяться до земель лісового фонду.

  1. При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне (міське) управління державної ветеринарної медицини (Держпродспоживслужба) протягом 10 днів (Наказ Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 №184/82).

      5. При перевезенні (кочівлі) пасік до медоносних угідь дотримуватись ветеринарно-

          санітарних правил та отримати погодження у власників або користувачів земельних ділянок (ст. 16 Закону України «Про бджільництво»),

             6. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікату. При ізоляції бджіл у вуликах гнізда розширюють до повного комплекту рамок або ставлять магазини. На двокорпусні або багатокорпусні вулики, залежно від сили сімей, ставлять другі корпуси з половинною кількістю рамок, зверху надягають раму з металевою сіткою (розмір вічка 2,5 х 2,5 або 3 х 3 мм), сітку накривають полотнянкою і, якщо потрібно, кладуть подушку. У день обробки рано-вранці, до початку льоту бджіл, льотки щільно закривають, знімають з сітки утеплення. У жарку безвітряну погоду під кришку підкладають рейки завтовшки 1-2 см. У вулик дають воду в стільниках, годівницях або напувалках. На ніч льотки відчиняють («ІНСТРУКЦІЯ щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» № 131/5322 від 12.02.2001р)

             У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3-5 км від місць проведення наземного обприскування.

 

Пасічник - ознайомлений ___________                  _________________________

                                                 підпис                   прізвище ім 'я та по-батькові повністю