Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державній реєстрації прав підлягають:

1)     право власності;

2)     речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут);

право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);

право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання;

право оперативного управління;

право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки;

право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека;

право довірчої власності;

інші речові права відповідно до закону;

3)     право власності на об’єкт незавершеного будівництва.

Рішення про державну реєстрацію прав приймаються державним реєстратором.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

При Міністерстві юстиції України та територіальному управлінні юстиції у Черкаській області працюють діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстраці територіального управління юстиції у Черкаській області розглядє рішення (крім рішення про державну реєстрацію прав та рішення, за проведену реєстраційну дію), дії або бездіяльність державних  суб’єктів державної реєстрації, які здійснюють діяльність у межах області.

Скарга розглядається протягом ЗО днів (у деяких випадках : продовжуватись до 45 днів).

Скаргу можна подати або надіслати до:

- Міністерства юстиції України (вул. Архітектора Города м. Київ, 01001).

- Головного територіального управління юстиції у Черкасах (бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001),

У разі виникнення питань щодо оформлення скарги консультації надаються за тел. 33-00-27