З метою забезпечення єдиної практики застосування законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань в частині подання документів для державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю в електронній формі інформуємо.

09 липня 2019 року технічним адміністратором Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - державним підприємством «Національні інформаційні системи» реалізовано через портал електронних сервісів (Онлайн будинок юстиції) сервіс з державної реєстрації створення товариства з обмеженою відповідальністю, що діє на підставі модельного статуту, а також перехід юридичної особи на діяльність на підставі модельного статуту.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон про реєстрацію), зокрема, у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи заявником є засновник або уповноважена ними особа.

Згідно зі ст. 14 Закону про реєстрацію документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.  Документи в електронній формі подаються заявником через портал електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України  в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженому наказом Міністерства юстиції України  від 09.02.2016 року №359/5, зареєстрованому в Міністерства юстиції України  09.02.2016 року за № 200/28330 (далі – Порядок).

При цьому, заява про державну реєстрацію підписується заявником, а документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством ( ст. 15 Закону про реєстрацію).

Особливості проведення державної реєстрації за заявами в електронній формі врегульовано розділом IV Порядку.

Відповідно до п.1 розділу IV Порядку заява в електронній формі формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру на порталі електронних сервісів.

Згідно з п.2  розділу  IV Порядку заява формується заявником в електронній формі з обов’язковим дорученням до неї оригіналів електронних документів для державної реєстрації.

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі мають відповідати вимогам, встановленим ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» для ідентифікації автора електронного документа може використовуватись електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Звертаємо увагу, що портал електронних сервісів забезпечує зокрема, подання документів в електронній формі для державної реєстрації та накладення на відповідну заяву про  державну реєстрацію кваліфікованого електронного підпису однією особою.

Ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису, відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Одним із документів, що подається для державної реєстрації юридичної особи, є рішення засновників про створення юридичної особи (п. 21 ч. 1 ст. 17 Закону про реєстрацію).

При цьому, якщо суб’єкт господарювання створюється та діє на підставі модельного статуту, в рішенні про його створення, яке підписується усіма засновниками, зазначаються відомості про його найменування, мету і предмет господарської діяльності, а також інформація про провадження діяльності на основі модельного статуту (ч. 5 ст. 56 Господарського кодексу України).

Крім того, загальні збори учасників товариства проводяться в порядку, встановленому ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та статутом товариства.

Згідно із ч. 4 ст. 33 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» на загальних зборах учасників, що проводяться відповідно до частини третьої цієї статті, ведеться протокол, у якому фіксуються перебіг загальних зборів учасників та прийняті рішення. Протокол підписує голова загальних зборів учасників або інша уповноважена зборами особа. Кожен учасник товариства, який взяв участь у загальних зборах учасників, може підписати протокол.

Варто зазначити, що програмне забезпечення Єдиного державного реєстру забезпечує, зокрема, ідентифікацію заявників, які подають документи для державної реєстрації в електронній формі, з використанням кваліфікованого електронного підпису таких заявників, що реалізується у тому числі шляхом забезпечення можливості накладення засновниками (учасниками) товариства з обмеженою відповідальністю кваліфікованого електронного підпису на відповідне рішення.

Державний реєстратор виконує свої повноваження відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про реєстрацію за допомогою порталу електронних сервісів для здійснення, у тому числі, таких заходів:

- перевіряє інформацію про кваліфікований електронний підпис заявника на заяві про державну реєстрацію;

- перевіряє інформацію про кваліфіковані електронні підписи засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю на рішенні засновників / уповноваженого органу управління зазначеного товариства.

Отже, накладення відповідної кількості кваліфікованих електронних підписів на рішення засновників (учасників) / уповноваженого органу управління юридичної особи та одного кваліфікованого електронного підпису заявника на заяві про державну реєстрацію є достатнім для підтвердження наміру засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю на створення товариства, що  діє на підставі модельного статуту; переходу товариства на діяльність на підставі модельного статуту.

Крім того зазначаємо, шо відповідно до п. 7 розділу І Порядку результати надання адміністративних послуг з державної реєстрації, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщуються на порталі електронних сервісів для доступу до них заявника шляхом їх пошуку за кодом доступу з метою перегляду, копіювання та друку.