Стихійні ринки – потенційна небезпека для здоров’я споживачів
Значна частка скарг та звернень громадян до Держпродспоживслужби стосується придбання харчових продуктів неналежної якості у місцях стихійної торгівлі.
Вкотре наголошуємо, що продукти, які продаються в непризначених для цього місцях, із необладнаного належним чином автотранспорту в антисанітарних умовах, які не пройшли ветеринарно-санітарної експертизи – це потенційна небезпека для здоров’я споживачів!
Держпродспоживслужба нагадує, що єдиними офіційними місцями для торгівлі харчовими продуктами є продовольчі магазини та агропродовольчі ринки.
В магазинах за умови реалізації товарів несе відповідальність суб’єкт господарювання. На ринку продавати власні продукти можуть як юридичні, так і фізичні особи, у випадку, якщо вони мають при собі, зокрема, висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.
Варто зазначити, що адміністрація ринку надає торгові місця лише після одержання висновків лабораторії про їх епізоотичне, ветеринарно-санітарне благополуччя та якість.
Лабораторія не несе відповідальності за реалізацію продукції, що не пройшла ветеринарно-санітарної експертизи. Відповідальність за реалізацію такої продукції несе адміністрація ринку відповідно до законодавства.
Відповідно до законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні» недопущення торгівлі у невстановлених місцях відноситься до компетенції органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення торгівля «з рук» на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах і в інших невстановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Але це чомусь не зупиняє продавців.
Відповідь є! Адже попит завжди породжує пропозицію!
Так чому так багато споживачів надають перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі? Не замислюючись про якість та саме головне - безпеку цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались?
Можливо тому, що більшість ніколи не замислювалися над небезпекою споживання продуктів сумнівного походження, що може спричинити небезпечні гострі кишкові отруєння, інфекційні захворювання та завдати непоправної шкоди здоров’ю, бо походження таких продуктів нікому не відоме:
-
продукти харчування, що реалізуються в таких умовах, не проходять лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, чим споживач позбавлений свого права щодо інформації про склад харчового продукту, не упаковані належним чином;
-
неможливо перевірити чи проконтролювати їх безпечність, визначити терміни реалізації, особливо це стосується м’ясних, рибних та молочних продуктів, які вимагають особливих умов зберігання;
-
продавці стихійних ринків не проходять обов’язкового профілактичного медичного огляду, а отже можуть хворіти або бути носіями шлунково-кишкових, вірусних та інших інфекційних захворювань;
-
ви придбаєте продукти, на яких осідає бруд, з-під ніг перехожих та від проїзджаючих машин;
-
претензії пред’явити нікому, тому що людина, яка торгує, сьогодні може бути на ринку, а завтра вже ні. Винним буде лише той, хто придбав небезпечні продукти на стихійних ринках, спокусившись на ціну чи привабливий вигляд товару, як здається на перший погляд.
Більше того, торгових місць на спеціально обладнаному ринку внашому місті сьогодні вистачає, на яких створені відповідні гігієнічні умови, працюють усі відповідні служби лабораторного та державного інспекторського контролю, які перевіряють продукцію, починаючи з м’яса та риби, а закінчуючи крупами та фруктами.
Але на дорозі не треба сплачувати за оренду торгового місця, ринковий збір, там великі потоки людей, можна торгувати, не проходячи продукцією обов’язкового лабораторного дослідження та і перед споживачем за якість продукції відповідати не потрібно, одне чарівне слово «домашнє» творить дива!
Тому Черкаське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області рекомендує та наголошує:
– не купувати харчові продукти у невстановлених для торгівлі місцях (з рук, з афальту, із землі, тощо);
– м’ясо та інші продукти забою тварин підлягають обов`язковій ветеринарно-санітарній експертизі, яку проводять тільки в державних установах – лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи, та мають відповідні відбитки позначок прридатності. Це і є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача;
– придбавати харчові продукти у операторів ринку, які мають відповідні експлуатаційні дозволи у сфері своєї діяльності чи/або пройшли державну реєстрацію;
– уважно вивчати інформацію про харчовий продукт, маркування, перевіряти терміни придатності до споживання харчових продуктів, за найменших сумнівів щодо якості та безпечності – не купувати такі продукти;
– не купувати м’ясні, рибні, кондитерські вироби, консервовані продукти, виготовлені в домашніх та інших невідомих умовах;
– придбавати смаколики на пересувних торгових лавках, палатках дозволяється, але за умови дотримання ними вимог чинного законодавства.
Пам’ятаємо, що стихійна торгівля існує доти, доки на неї є попит. Тож будьмо свідомими та обираймо безпечне харчування!
Бережіть себе!