Сказ – смертельна небезпека для тварин та людей!
Сказ є однією із найдавніших хвороб теплокровних тварин і людини та надзвичайно небезпечним захворюванням, яке супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Лікування не розроблено! Збудник хвороби — вірус, знаходиться в мозковій тканині та слині хворих тварин.
Проблема сказу завжди була актуальною в Україні, так як на її території мешкає 22 види диких м’ясоїдних тварин, які є потенційним джерелом збудника сказу в природі. Основним джерелом збудника сказу продовжує залишатись червона лисиця. Важливе епізоотологічне значення мають єнотовидні собаки, хижаки родини куниць та вовки а також безпритульні тварини.
Ознаки сказу у тварин
Вони дуже різноманітні. Найбільш характерні - слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, але іноді вони можуть бути відсутні. У собак і кішок сказ протікає в двох формах: буйній і тихій.
Хвора буйною формою тварина стає агресивною, ховається по кутах, часто змінює місце проживання, тікає з дому, гризе неїстівні предмети. Голос - пропадає. Собака стає дратівливою відмовляється від їжі і води, не відгукується на поклик, не слухається господаря. У неї відвисає хвіст і нижня щелепа, рясно виділяється слина, з'являється хиткість ходи. Тварина здатна мовчки, без гавкоту, накинутися на зустрічних і вкусити їх.
Найбільш небезпечна інша форма сказу - тиха. Основні ознаки хвороби можуть бути виражені слабо.
Шляхи зараження людини
-
Зараження людини може відбутися при укусі та ослиненні хворою твариною, коли вірус разом зі слиною тварини потрапляє в рану.
-
Також у разі потрапляння слини на слизові оболонки очей, носа, рота, а також на шкіру, де можуть бути невидимі простим оком ушкодження.
-
Дуже небезпечні подряпини, нанесені кігтями, тварини часто лижуть лапи, тому на пазурах залишається певна кількість збудника інфекції, яка достатня для зараження.
-
Заразитися сказом можна і від зовні здорової тварини, тому що в ряді випадків сказ у тварин може протікати у безсимптомній формі (у собак перші ознаки захворювання проявляються через 3-6 тижнів після зараження).
При всіх подібних контактах з тваринами необхідно:
-
Промити рану, садно, подряпину великою кількістю проточної води з милом.
-
Обробити рани йодною настоянкою.
-
Накласти стерильну пов'язку.
-
Негайно звернутися в медичний заклад.
Заходи профілактики та захисту від сказу
-
Суворо дотримуватися правил утримання собак, котів та інших тварин, щорічно робити їм щеплення проти сказу, виводити на вулицю в намордниках;
-
Уникати контактів з дикими та безпритульними тваринами; роз'яснювати це дітям, щоб уникнути зараження не тільки сказом, але й іншими небезпечними захворюваннями;
-
Проявляти насторогу у разі незвичної поведінки тварини або без причини агресивної поведінки будь-якої домашньої тварини і повідомляти про це спеціаліста державної ветеринарної медицини;
-
При виявленні трупів тварин не чіпати їх, не знімати шкірку, а в обов'язковому порядку повідомити спеціаліста державної ветеринарної медицини;
-
Не слід вбивати домашню тварину, що покусала або подряпала людину, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження;
-
У разі укусу будь-якою твариною - НЕГАЙНО звернутися до лікаря!
Шановні громадяни, будьте обережні при поводжені з тваринами, особливо з безпритульними.
Пам’ятайте, якщо дотримуватись наданих порад, то можна запобігти укусів тваринами, а тим самим попередити небезпечне захворювання – сказ.
У випадку, якщо ви підозрюєте сказ у тварини ви можете повідомити про це за телефоном (04735)2-18-66 до Корсунь-Шевченківський ВОПЗ Черкаської РДЛВМ. З питань щеплення тварин від сказу звертайтесь також за цим телефоном.
Черкаське районне управління
Головного управління
Держпродспоживслужби в Черкаській області